Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Významné životní jubileum Františka Vašíčka a Bleskový vánoční turnaj.

Vytvořeno 09.01.2019 18:10:26 | Poslední změna 09.01.2019 18:32:31
Původně plánovaný bleskový turnaj měl proběhnout v sobotu 29.12. Na požadavek Jednoty Orel  jsme museli turnaj přesunout o dva dny dříve i s obavou, že bude menší účast. Nestalo se tak a na Orelku si našlo cestu osmnáct hráčů. Jedním z nich byl dlouholetý člen oddílu, obětavý a zanícený šachista František Vašíček. Málokdo postřehl v průběhu let, že Franta spěje nezadržitelně k šedesátce, ostatně jiní taky nemládnou, a že to budeme muset oslavit, Frantovi pogratulovat a popřát mu ještě hodně dobrých tahů za šachovnicí i v životě. Tak se i stalo.
František se zprvu zdráhal turnaj hrát, blesková disciplína nepatří k jeho oblíbeným, pak ale souhlasil. Letošní  Vánoční blicák se hrál jako přebor oddílu pro členy, hosty a pozvané hráče. Vítěz turnaje se stal přeborníkem, hodnotnou věcnou cenu však zatím nebral. Pro oživení turnaje bylo zavedeno tzv. Play Off pro prvních osm hráčů turnaje. To mělo hráče vyprovokovat k soustředěnějšímu výkonu v průběhu turnaje a k boji o první osmičku a tím i o hodnotnou cenu.
 
Poř. jméno   ELO   Body SB  
1. Uřičář Jakub         14    
2. Fridrich Michal        12,5    
3. Píštěk Jan        11,5 97,25  
4. Trávníček Petr        11,5 86,25  
5. Vičar Petr        11,5 79,25  
6. Hudeček Jan        11,5 78,75  
7. Navrátil Josef        10,5    
8. Křížek František         10    
9. Bílek Petr         9,5    
10. Uřičář Zdeněk         8,5    
11. Vičar Lubomír         7,5    
12. Janás Vladimír         6,5 47  
13. Skalka Jan         6,5 46,5  
14. Hrabal Radek         6,5 45,25  
15. Nováková Anna          6    
16. Holubík Petr         4,5    
17. Horňák Ondřej         2,5    
18. Vašíček František          1    
 
 
Samotný turnaj ovládl s přehledem Jakub Uřičář, bez prohry dospěl k vítězství a titulu přeborníka. S menším odstupem obsadil druhé místo specialista na bleskovky Michal Fridrich a na třetím místě se díky lepšímu pomocnému hodnocení  usadil překvapivě Jan Píštěk. Tuto trojici pro Play Off doplnili další hráči v pořadí až na Petra Vičara, který musel odejít z osobních důvodů.
Pro Play Off byl zvolen systém jediné bleskovky, kdy bílý má 5 minut a povinnost vyhrát, proti čtyřem minutám černého. Tomu tedy stačila i remíza. Pořadí v turnaji tak určilo čtvrtfinálové dvojice Uřičář J – Bílek P., Fridrich M – Křížek F., Píštěk J – Navrátil J., a Trávníček P – Hudeček J. Lépe umístnění si mohli zvolit barvu. Sebejistí  hráči Jakub a Michal zvolili bílé, ale pouze Jakubovi se podařilo vyhrát po Petrově hrubé chybě ve vyhrané pozici. Michal Fridrich zprvu tlačil, ale František Křížek černýma odolal a tím si zajistil semifinále. Jinou taktiku zvolili Jan Píštěk a Petr Trávníček. Oba si vybrali černé, jen Petr to proti Janu Hudečkovi ubránil, naopak Josef Navrátil  Honzu Píšťka udolal . Pro semifinálovou partii Uřičář – Křížek si zvolil Jakub černé, aby prý nemusel proti Caro-Kanu, a v partii zvítězil. Druhou semifinálovou dvojici utvořili Petr Trávníček a Josef Navrátil. Zde si Petr vybral opět černé, a přihlížející diváci byli svědky dramatické partie při oboustranných rošádách. V pravděpodobně nejlepší partii Play Off nakonec zvítězil Josef Navrátil, postoupil do finále a potvrdil výbornou formu. Semifinále tak určilo finálovou dvojici  Navrátil  J – Uřičář J. Jakub, poučen první partií čtvrtfinále, si pro finále opět vybral černé a nedovolil Josefovi potřetí zvítězit bílými. Tím se stal vítězem Play Off, a odnesl si i cenu.
Svátky jsme si tedy zpříjemnili bleskovým turnajem. Škoda, že toho nemohli využít i jiní členové oddílu. Příjemné posezení s kamarády, prodiskutování šachových a oddílových problémů u vínečka nebo jiných pochutin, je nutné pro stmelení kolektivu před dalšími bitvami. Poděkování patří všem, kteří  „něco“ přinesli, speciálně ale Frantovi Vašíčkovi díky za vynikající chlebíčky a jiné dobroty. Věřím, že s touto tradicí budeme pokračovat i příště a že nás bude přibývat.
Zdeněk Uřičář 
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one