Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Ve Starém Městě dobojováno.

Vytvořeno 22.08.2022 13:03:28 | Poslední změna 22.08.2022 13:15:39
Třetí srpnový týden byl ve znamení bojů ve Starém Městě. Bojovalo se nejenom se soupeři, ale i se všudypřítomným hicem. Pořadatelé připravili i několik doprovodných akcí k hlavním turnajům. Hrál se bleskový turnaj, výsledky:                                                                                                                       http://chess-results.com/tnr666792.aspx?lan=5&art=4&flag=30http://chess-results.com/tnr666792.aspx?lan=5&art=4&flag=30 , proběhlo  grilování, košt vína a slivovice,  a velmistr Vlastimil Babula sehrál simultánku.
Zmiňovaného bleskového turnaje se zúčastnil jediný náš hráč Richard Páč. Richard patří mezi naše velké talenty a bleskový turnaj hrál prvně. Proti zkušeným hráčům získal sice jen bod, ale jistě mnoho odkoukal. To samé se dá říct o turnaji „B“, kde Ríša hrál svůj první vážný turnaj. Start se mu nepovedl, a po dvou prohrách připsal ve třetím kole kontumační bod. Pak se ale rozehrál, a z následujících šesti kol ještě získal čtyři body. V posledním kole proti Ríšovi dokonce bránil remízu i následný vítěz turnaje. V následujícím diagramu Richard rozhodl partii takto 1.Sg3 Sf5 2.Vxd5 Jf6 3.Jh4 Dg5  4.Vxf5 Dg4 5.Se2 a dáma je chycena.
V turnaji „A“ hráli čtyři naši hráči. Jaká byla forma je patrno z výsledků. Z malého počtu hráčů jsme odhadovali několik vzájemných partií, ale došlo jen na jednu, což nás překvapilo. Michal Skalka první kolo vynechal a z dalších kol nasbíral 3,5 bodu. K jedné výhře mu pomohla znalost zahájení. V následujícím diagramu spadl do pasti Jan Macháček. 1…..Jxe4 2.Jxc6 Sxc3+ 3.bxc3 Dxc3+ 4.Ke2 dxc6 5.Sd4 e5 6.fxe4 exd4 a zisk dvou pěšců stačil Michalovi k výhře.
Bratr Honza špatně začal, ale ztracený terén brzy dohnal.  V partii s Ondřejem Šrámkem jako černý pokračoval 1…..Sxg3 2.Vxg3 a následující postup černého si určitě každý, jako trénink, dohraje sám. Ziskem čtyř bodů je Honza asi nespokojen, ale uhrál si svoje.
František Křížek se rval v každé partii až do koncovky. Spolu jsme sehráli v druhém kole jednu z nejdelších partií kola. František získal tři body a je asi taky nespokojen.  V partii s Ondřejem Šrámkem se mu podařilo soupeře přelstít těsně před časovou kontrolou, samozřejmě v časové tísni. V pozici následujícího diagramu přišlo vtipné 1.Jf6 černý nemůže pro mat vzít 1……Dc6 2.Jxe8+ Vxe8 3.f3 a kvalitu následně bílý uplatnil.
Nyní je na pořadu moje trápení. Jako jediný jsem v turnaji nevyhrál ani jednou, a pomocnému hodnocení můžu vděčit, že jsem nebyl poslední. Byly partie, kde jsem měl pěšce více a prohrál jsem. Většinu remiz jsem ubránil. Následující diagram vše vybarvuje. Po posledním tahu černého: 1…..Vc7 jsem zahrál 2. Ja4 a partii jsem jen tak tak zachránil v koncovce nestejných střelců. Jak by partie dopadla po 2.Jxd5 si každý v rámci tréninku spočítá sám.
Výsledky A: http://chess-results.com/tnr648236.aspx?lan=5&art=4&flag=30
Závěrem je nutné pochválit pořadatele za pěkný turnaj. Příští rok má oddíl ve Starém Městě 100 let výročí založení oddílu, a chtějí to oslavit. Chtějí taky turnaj posunout na jiný termín, aby to nekolidovalo s jinými turnaji. Letos se hrál ve stejném termínu Jeseník i Olomouc. Ze zákulisí oddílu se ale ozývají znepokojivé zprávy. Pokud bude příští rok stejná, nebo i nižší, účast, bude to poslední FIDE OPEN. Takže, podaří se místním a okolním šachistům turnaj neúčastí zlikvidovat? Věřím, že ne. Byla by to velká škoda.
                                                                                                                                                                        Zdeněk Uřičář
 
 
Prohlášení o Cookies