Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Střípky z Memoriálu P.K.Traxlera.

Vytvořeno 05.06.2013 15:47:49 | Poslední změna 05.06.2013 16:01:23

                                                    SETKÁNÍ PO LETECH.

            V posledním kole turnaje proti sobě zasedli Josef Navrátil a Oldřich Popelka z TJ Slovan Jindřichův Hradec. Po partii pan Popelka vzpomínal, jak na začátku osmdesátých let minulého století hrál za Univerzitu Brno, a jak do Veselí nad Moravou vyrazili pouze v šesti k jednomu mistrovskému utkání krajského přeboru. Vzpomněl si i Josef Navrátil, tehdy zvítězil kontumačně, zápas přesto Veselí prohrálo 3 - 5. 

                                                AROGANCE ZA ŠACHOVNICÍ.

            Na výborném turnaji ve Veselí nad Lužnicí se mě stala zajímavá příhoda. Ve druhém kole mě los přidělil FM Aloise Lacinu. Staršího pána jsem viděl prvně v životě a samozřejmě i šachy jsme spolu hráli prvně. Měl jsem bílé, a soupeř na můj první tah e4 zvolil francouzskou obranu. Hrála se Tarashova varianta s vývinem jezdce na d2. V dalším průběhu jsem ovšem ztratil izolovaného pěšce na d4 a mě nezbývalo nic jiného, než nějak zkomplikovat hru. Soupeř postupoval razantně, dostal věž na moji druhou řadu a zdálo se, že se brzy vzdám. V tu chvíli však soupeř ztratil ostražitost a jeho věž se ocitla v pasti. Získal jsem kvalitu, ovšem moje věž měla problém s pohybem. Blížila se i časová kontrola a já svým špatným postupem musel věž vrátit za střelce. Vznikla koncovka nestejnopolných střelců s pěšcem méně. Viz. diagram.

Na tahu byl černý a zahrál  1…..g2 2.Sd5+ Kg3 3.Sxg2 Kxg2 4.Kb4 Kf3 5.a5 Sa7 6.Kb5 Kd5

7.a6 b6 8.Kc6 Ke5 9.Kb7 b5 10.Kxa7 b4 11.Kb7 b3 12.a7 b2 13.a8D b1D+ 14.Kc7 Dh7+ 15.Kb6 Dg6 16.Dc6 Dg1+ 17.Dc5+ Dxc5 18.Kxc5 remíza.

Přehrát koncovku.

 

            Co následovalo, dále jsem nechápal. Soupeř po ukončení partie rozmrzele vstal a  hlasitě prohlašoval, že je věcí cti se vzdát při ztrátě pěšce, a že já to pravděpodobně nevím. Následně před třetím kolem (seděli jsme vedle sebe) svému soupeřovi zdůrazňoval, s jakým břídilem hrál v druhém kole, který neví, kdy se má vzdát. Padly tam i jiné hlasité narážky, které bych zde nechtěl popisovat. Co k tomu dodat?  Kdyby mě soupeři vždy vzdávali partie, když ztratili pěšce, i já bych byl pravděpodobně  FM.

            Po partii ku mě přistoupil mladík, který v turnaji hrál taky, gratuloval mě, že jsem udržel remízu s tím, že mě strašně fandil. Každý si jistě domyslí proč. 

                                                                                                                      Zdeněk Uřičář 

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one