Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Přání do nového roku 2013.

Vytvořeno 28.12.2012 20:08:19 | Poslední změna 28.12.2012 20:10:03

Vážení členové našeho šachového oddílu. Již za krátkou dobu svede svoji beznadějnou bitvu starý rok s rokem novým. Je na čase se poohlídnou trošičku vzad, zrekapitulovat minulé, a zároveň se optimisticky podívat do budoucnosti.

            Náš oddíl nepatří k největším v kraji, přesto se A-družstvu podařilo v sezóně 2011-12 udržet druhou ligu a v září nastoupit již k třetí sezóně druhé ligy za sebou. Někomu se to možná zdá být jednoduché, ale není tomu tak a nebude tomu tak ani letos. Týmy hrající druhou ligu mají širší soupisky, na nichž mají silnější hráče a dokážou si zajistit i velmistry a mezinárodní mistry. Je trochu smůla, že za MS Brno nastoupí zrovna proti našim hráčům velmistr, nebo že za Hustopeče nastoupí prvně nejsilnější sestava. Takový už je šachový život. Věřím však, že parta mladých hráčů sdružená okolo starých harcovníků Františka Křížka a Josefa Navrátila neřekla poslední slovo a dotáhnou i tuto sezónu do úspěšného konce.

            Družstva B a C své soutěže taky úspěšně zahájily a v průběžných tabulkách si stojí velmi dobře. Zde má množství hráčů možnost se sportovně zrealizovat a pokusit se, hlavně mladí, dotáhnout se výkonnostně do prvního družstva a nést pak prapor našeho oddílu co nejvýše. Výborně k tomu mají například našlápnuto mladší dorostenci v krajském přeboru. Jsou sice zatím první, ale jen po třech kolech. Ty rozhodující bitvy teprve přijdou. Nicméně mládež zaslouží za poslední období velkou pochvalu.

            V předchozích odstavcích jsem trošičku optimisticky a krátce zhodnotil naše družstva v soutěžích. Přes kapitány družstev jsem zjišťoval, jak to klape uvnitř družstev, a ti mě ujistili, že až na drobné problémy, hlavně s komunikací před zápasy, vše funguje. Trošičku horší je to však s mimosoutěžní činností našeho oddílu. Tréninkové pátky sice fungují, ale na Orelku si cestu nachází stále méně hráčů. Po tradičním tréninku mládeže mezi 16-18 hodinou zůstává místnost prázdná a většinou zde najdete jedny a ty samé hráče. Je jasné, že v době počítačů si skoro každý zahraje doma přes internet. Je to pohodlné a soupeř se nám v případě prohry nevysměje. Pokud se však nějak projeví tak ho prostě odklikneme a je to. Kde je však ta kulturní a společenská funkce šachů? Proč se rozpadá stále více oddílů? Myslím právě proto, že se stále více a více hráčů uzavírá doma u počítače, a zapomíná na příjemné posezení s kamarádem za šachovnicí.

            Nedávno, při posledním mistráku v Kyjově jsem zaslechnul názor (nebo výzvu), zda se připojíme k bojkotu soutěží družstev proti neustálé se zvyšujícím poplatkům šachovému svazu. Zůstal jsem jako opařený a nezmohl se na odpověď. Pokud se něco takového nese éterem, dopadneme pravděpodobně jako v NHL. A to bych samozřejmě nechtěl. To jsou ekonomické problémy a ty by se měly řešit jinak a jinde.

            Do budoucna přeji všem šachistům, aby se více scházeli u šachovnice, a aby si tuto krásnou „oázu" klidu zachovali. Máme možnost oprostit od ostatních problémů a chvíli zapomenout na ten špatný svět. Do nového roku 2013 přeji všem hodně zdraví a hodně výher za šachovnicí.

                                                                                                                   Zdeněk Uřičář   

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one