Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Petr Bílek a šachy v italském Bari.

Vytvořeno 19.05.2015 17:03:39 | Poslední změna 19.05.2015 17:18:49
Zdravím z italského Bari,
do Itálie jsem zavítal v rámci studijního programu Erasmus a pracuji tu na své magisterské diplomové práci. Bari je přímořské čtyřistatisícové město nacházející se na jihu Itálie v oblasti zvané Apulie, která je proslulá zejména díky výbornému červenému vínu. Největší zajímavostí Bari je bezesporu to, že je tu pohřben svatý Mikuláš (italsky San Nicola), kterého místní přímo zbožňují. Místní specialitou je grilovaná chobotnice, která se vloží doprostřed bulky a jí se podobně jako hamburger. Samozřejmě se tu jí také pizza a vášnivě sleduje fotbal. Bari bohužel hraje až druhou ligu (Serie B), ale v roce 1990 se na stadionu Bari hrálo dokonce mistrovství světa ve fotbale. Obyvatelé Bari hrdě říkají: „Kdyby Paříž měla moře, tak by mohla být malé Bari!“ Abych Bari ještě trochu více přiblížil, přikládám dvě fotografie pobřeží. 
Asi po měsíci stráveném na jihu Itálie jsem se začal nudit a přemýšlet, jak využít volný čas. Naštěstí jsem jednoho dne na nástěnce mojí univerzity zahlédl plakát o trénincích šachového klubu a hned další den jsem se na tento trénink vypravil. Shodou okolností se tréninky odehrávají v přízemí mých kolejí a tak to mám do hrací místnosti jen minutu cesty. Před první návštěvou italského šachového klubu jsem měl trochu strach, jak mě místní přijmou, protože mluvím jenom trochu italsky a nebyl jsem si jistý, jestli někdo z místních šachistů bude umět anglicky. Obavy ze mě spadly poté, co mě místní mile přivítali a taky poté co jsem zjistil, že dva z hráčů mluví dobře anglicky. Hned na prvním tréninku mě hráči dokonce naučili, jak se italsky řeknou všechny šachové figurky, což se hodí vědět pro analýzy, které Italové často provádějí na nástěnné šachovnici a komentují italsky.
Šachový klub v Bari má přibližně 20 členů a hráči se schází dvakrát týdně. První z tréninků bývá v úterý a je určen pro začátečníky. Zarazilo mě, že tento trénink navštěvuje asi pět dospělých, kteří se nebojí začít hrát šachy i ve vyšším věku. Druhý trénink se koná každý pátek a na něj chodí zkušení šachisté. Italský šachový klub má jenom tři mladé šachisty a práce s mládeží tu docela chybí. V Bari, které je přibližně velké jako Brno, je pouze tento šachový klub, což svědčí o tom, že jsou šachy v Česku mnohem více populární než v Itálii. Šachisté v Bari hrají regionální soutěž a mistrovský zápas hrají přibližně jednou za dva týdny, přičemž se každý zápas odehrává jen na čtyřech šachovnicích.
Překvapivé zjištění pro mě bylo, že pět hráčů z Bari jezdí každé léto na Open Pardubice a tento turnaj a české pivo si moc pochvalují. Na turnaj nejdříve jezdili autem přes celou Itálii, což trvá nějakých dvacet hodin cesty. Posledních pět let už létají přímým letadlem Bari - Praha, kterým cesta trvá jen hodinu a půl. Mým velkým plánem je o prázdninách domluvit přátelské utkání Veselí nad Moravou – Bari, které by mohlo proběhnout, pokud by se italští šachisté po skončení Open Pardubice rozhodli navštívit Jižní Moravu.
Šachisté v Bari mě přijali velmi mile a po pár trénincích mě už berou jako jednoho z nich.
Můj pobyt v Itálii se pomalu chýlí ke konci a 18. června bych měl přiletět zpátky do Česka. Takže už se začínám těšit, jak po prázdninách budu opět nastupovat k zápasům ve Veselí.

                    Brzy na viděnou.
                                                      Zdraví  Petr Bílek.  

Pro zajímavost přikládám pár základních italských slovíček. Nebojte se, jedná se o šachová slovíčka. Jestli se domluví zápas Veselí – Bari, tak se každý, kdo bude hrát, musí povinně tyto slovíčka naučit. J
šachy = schacchi
šachovnice = scacchiera
tah = mossa
šachmat = scacco matto
pěšec = pedone
jezdec = cavallo
střelec = alfiere
věž = torre
dáma = donna
král = Re
Petr Bílek
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one