Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Pár střípků z memoriálu.

Vytvořeno 19.09.2018 18:04:43 | Poslední změna 19.09.2018 18:41:56
Sedmnáctý ročník memoriálu je již minulostí. Jaký byl? Samozřejmě odlišný, a to v mnoha věcech. Přípravy turnaje trochu poznamenala moje indispozice, ale přesvědčil jsem se o ochotě tzv. zdravého jádra oddílu převzít na sebe zodpovědnost za průběh turnaje. S dostatečným předstihem varoval například Pavel Růčka (několikanásobný počítačový rozhodčí) o svém možném nástupu do lázní. Brzy to taky potvrdil, a že turnaj nestihne. Napadlo mě několik možných náhradníků, kteří však, z různých objektivních důvodů, turnaj losovat a řídit nemohli. Přesto se nakonec našel ochotný František Vrána a turnaj bezproblémově odřídil, za což mu, jménem našeho oddílu, velmi děkuji.
Dalším důležitým členem organizačního týmu byl Lubomír Vičar. Jako ředitel turnaje nezklamal a zaslouží rovněž velké poděkování. Neméně důležitou osobou byl i Petr Symerský, který se zasloužil velkou měrou o cenový  fond.Výčet zásluh členů oddílu zde nekončí. Situaci zkomplikovala rozsáhlá svatba, která se konala na Liďáku v sobotu před turnajem. To vše mi oznámil vedoucí Lidového domu, pan Mokrý, ve čtvrtek před turnajem, ale zároveň přidal potěšující zprávu, že jsou zakoupeny nové stoly. Dodal jen, že jsou kulaté, a že je můžeme použít na turnaj. S Ondrou Horňákem jsme ještě ten den vyrazili do Vnorov na obhlídku podezřelých kulatých stolů. Stoly byly sice pěkné, jenom průměr stolu, asi 2 metry, dával naší představivosti hodně zabrat. Hráči by stěží překročili čtvrtou řadu na šachovnici, a pěšce v dámu by proměnili snad jen po vylezení na stůl. Komplikace byla na světě. Ondra rychle vyřešil krizovou situaci, a na neděli svolal brigádu pro výměnu stolů už na 6:00. Zůstal jen bíle potáhnutý sál, včetně židliček.
Ochotně přišli Radek Hrabal, Radek Štos, Jan Píštěk, Martin Hubáček, Anička Nováková, Jarda Nádeníček a Luboš Vičar. Díky všem se včas podařilo dát sál do obvyklé podoby. Ještě jednou díky.

Z partiových ukázek máme jen několik od Petra Symerského. Petr se celý turnaj pohyboval na předních stolech a výrazně zasáhl do celkového pořadí turnaje.
Cenná je jeho remíza s velmistrem Štěpánem Žilkou. V pozici diagramu zahrál Petr  dravé 1.f5 na což soupeř reagoval 1……d4 a po 2.Jxd4 Da7 chtěl černý něco vytěžit z vazby na d4. Přišlo 3.Vc4 Jc6 a 4.Jc2....
Zde se černý rozhodl pro braní na 4……Dxa2. Přišlo však 5.fxe5 fxe5 6.e5 Da6, a vzniklo následující postavení.
Bílý neváhal a zahrál 7.Vxc6 Sxc6 8.Jxb4 Da3 9.Jxc6 Vd1 10.Df3 Vd2 11.h4 Df8 12Dxf8 Kxf8 13.b4 Zde Petr nabídnul remis pro horší čas. Ještě se ale chvíli hrálo a pak sám velmistr nabídnul remis. Petr remis přijal a poděkoval, protože jeho čas na hodinách nebyl nic moc. Počítač sice hodnotil bílou pozici jako jasně lepší, ale v rapidu se to těžko dokazuje.
Jak je vidno, dá se hrát i s velmistrem, a právě GM Štěpána Žilku možná uvidíme v dresu Velkých Losin při mistráku 2.ligy letos  na Orelce.
                                                                                                                                                             Zdeněk Uřičář
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one