Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

OP-1 2.kolo Veselí C – Veselí D 3 – 4.

Vytvořeno 16.11.2015 16:34:31 | Poslední změna 16.11.2015 17:05:15
Druhé kolo OP jedničky proti sobě postavil naše dvě družstva. Stalo se to 15.11.2015 na Orelce. Po dlouhých letech máme v OP jedničce opět  dvě družstva. Mnozí by mohli říct, že to bude rychle odehrané, ale opak byl pravdou. Začalo se v devět, v deset začalo utkání KP jedničky Veselí A – Jundrov B, ten skončil o půl druhé, a duel C – D ještě pokračoval. Tak, tak, si předseda okresního šachového svazu Petr Trávníček mohl odnést zápis zápasu.
Veselí C   Veselí D
SKALKA Jan (V) 1820 ½ - ½ 1837 PÍŠTĚK Jan
SKALKA Michal 1737 1 - 0 1833 HRABAL Radek (V)
VAŠÍČEK František 1692 1 - 0 1000 ŠTOS Radek (H)
KUSÁK Václav 1505 0 - 1 1544 HORŇÁK Radek
BAČÍK Michal (H) 1362 ½ - ½ 1305 HORŇÁK Ondřej
SKALKOVÁ Daniela 1267 0 - 1 1408 ELIÁŠ Petr (H)
NOVÁKOVÁ Anna 1096 0 - 1 1235 OCHOTNÝ Václav
  3 : 4    
 
 
Celý týden před utkáním probíhalo drobné popichování jednotlivých hráčů. Kapitán D-éčka neustále vyzvídal, kdo bude hrát za C-éčko, a dokonce i některé hráče C-éčku  doporučoval. Sám však sestavu tajil, a byli i takoví, kteří se zapírali, že nebudou hrát. Špionážní tamtamy přes facebook a maily  celkem přesně určily sestavy již v pátek. Když jsem Ondrovi Horňákovi v neděli naoko sdělil, že Radek Štos nemůže hrát, málem zkolaboval. To však byla jen veselá předehra nastávajícího duelu. Rozhodčím zápasu byl Honza Skalka. Při úvodním proslovu hosty přivítal a posadil je na tradiční místa pro hosty. Někteří hráči se domáhali, že chtějí sedět na opačné straně stolů, protokol o zápase však jasně mluvil kdo je tady doma. 
Průběh zápasu výstižně okomentoval Ondra Horňák:

V neděli 15.11.2015 proběhla na Orelce další bitva. Na jedné straně místnosti utkání KP1 Veselí - Jezdci Jundrov B, na druhé straně místnosti OP 1 duel mezi Veselí C - Veselí D.
 
Jako kapitán Veselí D jsem zhruba týden před utkáním zakázal svým hráčům, aby přijímali předčasně remízy, brali to vážně a snažili se zvítězit. Ostatně měli jsme co napravovat po alespoň pro mě smutné remíze s týmem Ježova.
Soupisky byly na obou stranách skládané z pár náhradníků. Za Veselí C se omluvil Chabiča, Vítek a Uřičář. Zastoupila je mladá talentovaná krev ve složení Nováková Anna, Skalková Daniela, Bačík Michal. 
V mém družstvu se omluvil Vladimír Janás a Luboš Vičar. Zastoupili je Vašek Ochotný a Petr Eliáš.
Když jsem viděl, kdo s kým hraje, věděl jsem, že je naše síla hlavně na zadních šachovnicích,
kde se rozhodne o výsledku utkání.
Role rozhodčího se ujal Honza Skalka, který zahájil svou řeč slovy: „Vítám hosty z Veselí“, po čemž vypukl smích.
Na první šachovnici Honza Skalka - Honza Píštěk. Partie byla velmi vyrovnaná a skončila remízou. Při rozboru partie se ukázalo, že jen  velmi obtížně by vedl k výhře jeden i druhý. Partie skončila zaslouženou remízou.
Druhá šachovnice: Skalka Michal - Hrabal Radek. Tak tento duel byl pro mě, musím uznat vážně šok. Michal brzy získal kvalitu a nakonec svého soupeře vtáhl do matové sítě a zvítězil. Nevím, co způsobilo takový Radkův výkon, já osobně si myslím, že to bylo hrubé podcenění svého soupeře. Michal minulý týden dokázal v utkání KP 2 proti silnému Brnu, že jako hráč není žádné ořezávátko a je potřeba si na něj dát dobrý pozor.
Na třetí desce se utkali František Vašíček proti Radkovi Štosovi. Zde se děly taky věci. Radek brzy ztrácel materiál, dostal se do těžkých pozičních problémů a svému soupeři podlehl. František Vašíček tak v nové sezóně potvrdil výbornou formu, kterou ukázal v sezóně minulé.
Čtvrtá šachovnice: Kusák Václav - Horňák Radek. Zde jsem viděl jako svého favorita svého bratra. Panu Kusákovi se nepodařilo pořádně rozehrát figurky, spíše se celou dobu jen bránil, až byl nakonec ve velmi špatné situaci, musel partii vzdát. Nicméně pan Kusák je nejstarší člen ŠK Veselí a má můj obdiv, že i v takovém věku šachy stále dokáže hrát.
Pátá deska: Bačík Michal - Horňák Ondřej. Tohle byl pro mě nervy drásající boj. Stav zápasu 3,5-2,5 lépe pro Veselí D a hrála se už jen moje šachovnice, kde já měl rozhodnout o tom zda můj tým zvítězí či remizuje.  Již pár dní před zápasem se ke mě dostala informace, že s Michalem budu hrát já a tak jsem se na něj celou sobotu poctivě připravoval variantu, o které jsem myslel, že ji nezná. V zahájení jsem zjistil, že opravdu moc dobře nezná a získal jsem menší poziční výhodu. V jeden moment jsem poziční výhodu získal už podstatně větší, ale nepřesnou hrou sem výhodu ztratil a pak následně obrovskou hrubkou převedl do materiálně i pozičně prohrané. Můj soupeř vede ve věžové koncovce o 2 pěšce a udržet remiz v ten moment je snad nemožné. Po dokončení 40 tahu vycházím na 15 minut a snažím se uklidnit. Po té se vracím zpět zasedám k šachovnici s myšlenkou tak mi ukaž, že to umíš dovést do výhry. Už při tréninku jsem zjistil, že koncovky nejsou jeho nejsilnější stránka. A já místo jednoduché cesty k výhře sem se nakonec snažil všemi silami remízu udržet.
 
Naštěstí pro mne Michal skutečně začal hrát koncovku nepřesně a  místo dvou pěšců navíc má pouze jednoho, situace věž + „h“ pěšec proti mé věži. Po celých 72 tazích se Michal dostal do situace, kdy není možné pěšce prosadit a partie končí smírem. Ten moment se mi začíná navracet dobrá nálada, neboť Veselí D poráží Veselí C těsně 4-3.
Šestá šachovnice: Skalková Daniela - Eliáš Petr. Tahle partie se Danči opravdu nepovedla. Napřed prohrávala o 2 pěšce, poté ztrácí dámu za střelce. Poměrně brzy po začátku utkání se vzdává a mé družstvo jde tak do vedení.
Sedmá deska: Nováková Anna - Ochotný Václav. Zde Vašek brzy získává figuru poté ji zase ztrácí. Anička však zahrála nepřesně a Vašek  partii vede do vítězného konce.
Zápas se obešel bez konfliktu, rozhodčí nemusel nijak zasahovat, na Veselské Orelce panovala dobrá nálada. Celému našemu utkání přihlížel osobně vedoucí soutěže Petr Trávníček.
 
Veselí D má příští kolo volno, Veselí C zajíždí do strážnice.
                                                                                                                                
                                                                                                                       

Výsledky kola

Domácí 2.kolo Hosté
Veselí C 3 - 4 Veselí D
Ježov - Strážnice
Vacenovice - Prušánky C
Kyjov B - Hodonín B
 
 

Tabulka

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Vacenovice 2 0 0 6 9.0 4
2. Kyjov B 1 1 0 4 8.0 6
3. Veselí D 1 1 0 4 7.5 5
4. Hodonín B 1 0 1 3 7.5 6
5. Ježov 0 2 0 2 7.0 4
6. Strážnice 0 1 1 1 6.0 2
7. Prušánky C 0 1 1 1 6.0 2
8. Veselí C 0 0 1 0 3.0 2
9. Dubňany 0 0 1 0 2.0 1
 
 
                                                                                                                                                                                                                                       Zdeněk Uřičář a Ondra Horňák
 
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one