Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

OP-1 1.kolo Veselí D – Ježov 3,5 – 3,5.

Vytvořeno 27.10.2015 15:56:45 | Poslední změna 29.10.2015 15:53:28
V neděli 25.10.2015 zahájil prvním kolem okresní přebor  1.třídy. Z našich dvou družstev zasáhlo do soutěže pouze D-éčko v domácím zápase s šachisty Ježova.  Tento tým, složený s vyrovnaných hráčů, nastoupil v téměř ideální sestavě. V našem družstvu bylo naopak více absencí. Ze základu chyběl  Radek Hrabal a Radek Horňák, v roli diváka zůstal Václav Ochotný. 
 
Veselí D   Ježov
PÍŠTĚK Jan 1837 1 - 0 1474 KAŠPÁREK Zdeněk
VIČAR Lubomír (V) 1826 0 - 1 1630 KOŘÍNEK Jan (H)
JANÁS Vladimír 1829 ½ - ½ 1679 TOMEK Jiří
ŠTOS Radek (H) 1000 1 - 0 1553 KOŘÍNEK Vladimír
HORŇÁK Ondřej 1305 ½ - ½ 1619 DOLEŽAL Petr
HOLUBÍK Petr 1539 ½ - ½ 1587 MAZOUCH Roman
MAŤKO Ondrej 1000 0 - 1 1366 NESVADBA Lukáš
  3,5 : 3,5    
 
 
Zápas se vyvíjel vyrovnaně od samotného začátku. Po rychlé remíze na šesté šachovnici, kde Petr Holubík udělal jen pár tahů, šli hosté do vedení výhrou na sedmé šachovnici. Svou první mistrovskou partii zde nezvládl Ondra Maťko. Ve střední hře ztratil kvalitu a pak to šlo s partií rychle z kopce.
O vyrovnání se postaral na první šachovnici Jan Píštěk. Soustavným vylepšováním pozice došel až k vítězství.  Následně na třetí šachovnici  udržel remízu Vladimír Janás  a stanovil na delší dobu stav  zápasu  2 – 2. Byla to však bojovná remíza. 
Dalším novým hráčem družstva je Radek Štos. Radek mnohokrát dokázal svoje kvality na Memoriálu Františka Křížka a Milana Grabce a po delším přesvědčování nastoupil prvně v našich barvách. A byl to vydařený start. V pozici na následujícím diagramu se hrálo:
41…….Vf1 42.Jxf1 exf1D+ 43.Vxf1 Sxf1 44.Kh2 Kh4 45.Vb3 Vg7 46.Vb6 Sb5 47.Vd6 Sc6 48.Vh6+ Kg4 49.Vh3  Ve7 50.Vh7 ?? Vxh7  0 – 1
Šli jsme tedy do vedení. Napínavá partie se však hrála na páté šachovnici. V souboji dvou kapitánů Ondra  soupeři sebral dva pěšce, dovolil však soupeřovi zaútočit na krále. V následující pozici Ondra nabídnul remízu, a soupeř remízu přijal.
Po uzavření smíru se spustila hlasitá debata o dalším postupu černého. Nebral se ohled na poslední partii z druhé šachovnice. Za černého tahalo mnoho rukou, někdy i tři tahy najednou. Faktem je, že nejlepší tah 1……cxd4 nenašel nikdo. To by se jen těžko bránilo.
A jak viděl neděli kapitán družstva Ondra Horňák:
 
Dnes začalo první kolo Okresního přeboru 1 a nový tým v této soutěži Veselí D měl tu čest přivítat v domácím utkání celek z Ježova. Bohužel už do prvního kola musel Veselský tým vedený kapitánem Ondrou Horňákem nastoupit v improvizované a oslabené sestavě, protože se omluvil Radek Hrabal z důvodů pracovních a Radek Horňák z rodinných. Tyto hráče zastoupili náhradníci Petr Holubík a Ondrej Maťko.
Zápas zahájil Lubomír Vičar, který se také ujal role rozhodčího. Jako rozhodčí nemusel nijak zasahovat, zápas se obešel bez problémů.
Zápas se od prvního počátku nevyvíjel moc dobře neboť Ondra Maťko na sedmé desce s Lukášem Nesvadbou brzy v zahájení udělal drobnou chybu a od té doby to sním šlo postupně z kopce. Bohužel se mu nepodařilo dostat situaci pod kontrolu a prohrál. Nelze mu však nic vyčítat je to hráč začínající a dnes to byl jeho první mistrák , ve kterém ukázal chuť a bojovnost.
Na šesté desce Petr Holubík odremizoval ještě před desatým tahem s Romanem Mazouchem, partie se nevyvíjela dle jeho představ a v pozici se moc dobře necítil.
 Na páté šachovnici se sehrál kapitánský souboj mezi Ondrou Horňákem a Petrem Doležalem. Tento duel byl náročnější pro domácího Ondru neboť čelil hráči který má o 300 elo bodů víc a soupeř nebyl žádným začátečníkem který by dělal hloupé chyby. Nicméně se podařilo Ondrovi získat pěšce a lepší pozici, výhodu však nedokázal využít protože udělal chybu v propočtu a pozic se mu po dvou tazích začala hroutit a hrozila ztráta figury. Proto nabídl remízu. Soupeř však kombinaci k zisku materiálu neviděl a proto remízu přijal.
 Na čtvrté šachovnici se představil v barvách Veselských hostující Radek Štos, který dnes svého soupeře Vladimíra Kořínka přehrál, v průběhu se mu podařilo získat dost materiálu což mu pomohlo partii proměnit v bod.
 Na třetí šachovnici, tak tam to bylo jako na houpačce. Vladimír Janás se utkal s Tomkem Jiřím a chvíli stál lépe pan Tomek, chvíli zase náš pan Janás. Bohužel na této šachovnici se nám celý bod nepodařil získat a partie skončila remízou.
 Na druhé šachovnici statečně bojoval náš Luboš Vičar s Kořínkem Janem. Lubošovi byla nabídnuta remíza ten ji však na pokyn kapitána odmítl,  protože situace momentálně vypadala lépe pro hosty.
Zápas se však podařilo dostat pod kontrolu díky výhře na první šachovnici,  kde náš Honza Píštěk vybojoval výhru se Zdeňkem Kašpárkem a stav zápasu začal vypadat slibně pro Veselí 3,5-2,5.
Pak už bojoval pouze náš Luboš, který nabídl remízu v remízové pozici, soupeř však dle očekávání odmítl. Luboš bohužel remízovou pozic nedokázal udržet a nakonec svému soupeři podlehl nicméně si přesto Luboš zaslouží pochvalu za velkou bojovnost v situaci kdy byla partie jasně ztracena a nedal soupeři nic zadarmo. Dobře připraveným hostům z Ježova se tak podařilo vybojovat celkovou remízu, která bude možná na konci sezóny Veselí D mrzet.
Na utkání se přišli podívat 4 členové Veselského šachu a to Zdeněk Uřičář, Honza Skalka, Vašek Ochotný a Anička Nováková, kterým patří poděkování za psychickou podporu běhěm utkání.
V druhém kole se odehraje Veselský duel Veselí C - Veselí D.
 
Veselí C mělo v prvním kole volno.
                                                                                                                         
 
 
 

Výsledky kola

Domácí 1.kolo Hosté
Veselí D - Ježov
Strážnice - Vacenovice
Prušánky C - Kyjov B
Hodonín B 5 - 2 Dubňany
 
 

Tabulka

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Hodonín B 1 0 0 3 5.0 4
2. Vacenovice 1 0 0 3 4.5 2
3. Veselí D 0 1 0 1 3.5 2
4. Prušánky C 0 1 0 1 3.5 2
5. Kyjov B 0 1 0 1 3.5 2
6. Ježov 0 1 0 1 3.5 2
7. Strážnice 0 0 1 0 2.5 0
8. Dubňany 0 0 1 0 2.0 1
9. Veselí C 0 0 0 0 0.0 0
 
 
                                                                           Zdeněk Uřičář  a Ondra Horňák                                                                                     
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one