Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

O pohár starosty dobrého vína.

Vytvořeno 09.06.2013 18:27:25 | Poslední změna 11.06.2013 10:59:53

                Konečně k nám zavítalo sluníčko, už toho deště bylo dost. Je fakt, že tady na Moravě sice pršelo, ale ne zas tak jako v Čechách. Záplavy jsme tady už zažili a to v roce 1997. V Čechách se záplavy zopakovaly v podstatě po jedenácti letech. Není o co stát. Tam mají lidé úplně jinačí starosti než naše pětičlenná výprava, která se vydala do Hustopečí.  Zde se v sobotu 8.6.2013 odehrál poslední ze série turnajů Grand-Prix v rapid šachu. Do Hustopečí přijelo změřit své síly 110 hráčů nejenom z České republiky, ale i ze Slovenska, Německa a dokonce se zde objevil i jeden hráč z daleké Argentiny, který zde pracuje u nejmenované firmy jako „ajťák". Z toho dva velmistři, šest mezinárodních mistrů, jedna mezinárodní mistryně a deset fide mistrů. Naše výprava sice žádný z těchto titulů neobsahovala, ale zato měla elán si dobře zahrát, a ukázat, že ve Veselí nad Moravou jsou taky dobří hráči,ikdyž letos jsme se smůlou opustili 2.ligu a zavítali jsme po třech letech zpět do KP1. A pokud by se zadařilo, tak ukořistit nějakou pěknou cenu.  Výpravu tvořili František Křížek, Luboš Vičar, Adam Šimoník, Jenda Skalka a moje maličkost (Symerský Petr).

Turnaj zahájil s malým zpožděním pan starosta Hustopečí Ing. Luboš Kuchyňka. Pár slov přidal i manažer turnaje Petr Pisk. Na Petrovi bylo znát, že se dostavila nervozita, protože mu nepřijelo avízovaných třicet hráčů a musel se rozhodnout, zda turnaj zahájit, nebo počkat. Nevěděl, co se stalo. Proto to malé zpoždění. Klobouk dolů, uřídit takový turnaj. Později se nervozita vytratila, protože turnaj začal nabírat obrátek a Petrovi se vrátila dobrá nálada. 

Úžasným způsobem odstartoval IM Vojta Plát. Čtyři kola, čtyři body. František Křížek se v prvním kole dostává na pódium a sehrává partii na druhém stole s GM Veličkou. Škoda, že nemám fotografii, musím hrát až do samého konce a na focení nezbývá čas.

Já jsem se s Vojtou potkal hned v druhém kole a mohl jsem si vyzkoušet zahrát si na pódiu na prvním stole proti mezinárodnímu mistrovi. Šprýmuju:"Říkám Vojtovi, že se sešli dva nejsilnější hráči turnaje".  Vojta jako nasazená jednička šachově a já jako nasazená jednička váhově.

 Říkal jsem si, vydržet co nejdéle. Ze zahájení jsem vyšel dobře. Střední hra, dobře. Měníme dámy, střelce, zůstávají dvě věže, jezdec a několik pěšců. Dostávám se pod tlak, čas začíná hrát svou roli, přijde nepozornost a jednoduchým obratem ztrácím figuru. Vzdávám. Nevadí mi to, byla to pro mne čest, zahrát si s IM Vojtou Plátem. Vojta poráží ve třetím kole FM Jedličku a ve čtvrtém IM Sosnu.

Mně do čtvrtého kola los přisoudil další velkou, nejen šachovou osobnost, samotného pana starostu Ing.Luboše Kuchyňku. 

Ve střední hře jsem mu nabídnul remis, moc se mi pozic nelíbila, on však nabídku nepřijal a po několika tazích přehlídnul oběť věže. Ztratil figuru a později by ztrácel další, pak už pozic vzdal. Mám po čtvrtém kole 3 body a zažíná  obědová přestávka, jdeme se posilnit do místní restaurace.

V 13.45 hod. Startuje páté kolo. Já prohrávám rovnou pozic z IM Sosnou. Díky času dávám důležitého pěšce, ještě chvíli tahám, na hodinách mám sekundu, vzdávám. V šestém kole mám pana Kalendovského, hrajeme „pircku" a asi po 15-nácti tazích dáváme pozic za remis. 

V sedmém kole se málem zamotám do pozice a musím řešit co s dámou, abych ji neztratil, rozuzlení je však příjemné. Získávám dva pěšce a později vítězím.  V osmém kole podceňuji svého soupeře, obětovávám figuru za útok na krále, který se nekoná, sám musím řešit útok na svého krále a prohrávám. V devátém kole mám bílé a držím pozic pevně v rukou, stavím dámu a vyhrávám.

Teďka se vrátím zase k vítězi turnaje. Vojta se nedá jen tak sesadit z šachového trůnu, poráží IM Vyskočila, FM Kuchyňku (syn pana starosty), FM Malíka. Sedm kol, sedm bodů. V osmém kole bojuje s GM Veličkou, vidím až pozic, kdy GM Velička má dámu a střelce a tlačí pěšce do dámy. Vojta nepříjemně s dámou a jezdcem šmejdí okolo bílého krále a má lepší čas (necelá minuta proti 30 sekundám). V pozici přišlo De1 a padá pěšec na g3.

GM Velička dobírá dámou pěšce a šachuje, snad má jen 14 sekund, nabízí remis, Vojta přijímá. Deváté kolo dává po několika tazích s IM Zpěvákem za remis.

Jistých 8 bodů zaručuje Vojtovi první místo. Druhý končí IM Vyskočil Neklan 7 bodů a třetí IM Sosna Jan 7 bodů. Čtvrtý končí GM Pavel Blatný 7 bodů. Rozhoduje pomocné hodnocení. Pátý končí FM Kuchyňka Lukáš 6,5 bodu.

Avšak celkovým vítězem turnajů Grand-Prix  se stává FM Kočiščák Jiří z Ostravy.

Nejlepším juniorem se stal IMVojta Plát. Nejstarším účastníkem se stal pan Vykydal František. Dále byla oceněna i nejlepší žena, a to WIM Věra Medunová.  

A jak se umístnila naše výprava. Já jsem skončil 26. místě 5,5 bodu. Skalka Jan skončil 53. místě 4,5 bodu. František Křížek skončil 54. místě 4,5 bodu. Šimoník Adam 60. místě 4,5 bodu. Lubošovi se dneska nějak nedařilo a skončil pátý, pardon stopátý s dvěma body. Musíme počkat až do konce, rozradostněný Luboš přebírá cenu. 

Je po šesté hodině večer a vyrážíme domů.  

Ještě pár fotek nakonec. Dobrá nálada panovala po celou dobu turnaje. 

Poděkování patří pořadatelům za skvělý turnaj a další poděkování patří sponzorům za pěkné ceny. Do patnáctého místa bylo finanční ohodnocení a dále pak každý hráč obdržel láhev vína, mimo mládež, která dostávala coca-colu.

Výsledky naleznete zde.

Fotogalerie na rajčeti zde.

Skvělý článek, který psal RNDr. David Ciprys během turnaje naleznete na stránkách Jihomoravského šachového svazu. I jemu patří velké poděkování.

Další skvělý článek naleznete na nss. 

Hustopeče pohledem pana Kalendovského.

                                                                                                      Symerský Petr

 
Prohlášení o Cookies