Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Fide Open Staré Město 2021 minulostí.

Vytvořeno 30.08.2021 10:01:06 | Poslední změna 30.08.2021 10:05:59
Tradiční turnaj ve Starém Městě pohltila minulost. Čtveřice hráčů našeho oddílu nesla svou kůži na turnaj, kde hrává pravidelně velká skupina, mladých a talentovaných, hráčů. Kdo neabsolvoval tuto bitvu o ELO body s mládeží, neví o čem je řeč. Mládežníci totiž vlastní, většinou, podhodnocené Elo, ba spíše tento bodový systém nestíhá rychlý šachový růst mladých hráčů. Stačí malé zaváhání ve dvou třech partiích, a je z toho velká ztráta koeficientu. Při pohledu na výsledkovou listinu zjistíme u většiny starých rutinérů úbytek ELA, u mládežníků velké přírůstky. Snad to tak má být, nás to však nemůže odradit a příště se na turnaj určitě vydáme znovu pokoušet šachové štěstí.
Nejlépe si vedl František Křížek. Po zaváhání v prvním kole, prohra na čas, rychle dohnal bodovou ztrátu, a jako jediný hráč ŠK Veselí překonal 50% hranici. Zisk 5 bodů, 26.místo a na ELO + 4 body. Následující diagram je z partie posledního kola. V partii s Ludovítem Balážcem to sice byla opět časovka, ale s dobrým koncem. V pozici diagramu přišlo 1.Vxe5! a černý je v zoufalé situaci. Ještě se stalo 1….f5 2.Vxe4 Dxa2 3.Ve3 Kf8 4.e7+ Ke8 5.Df3 a rezignace černého.
Lubomír Vičar uhrál 4,5 bodu, umístnil se na 36.místě, bohužel odepsal 18 ELO bodů. Přesto si turnaj pochvaloval. V partii 4.kola nastoupil černými proti Miroslavu Kuncovi. Bílý usiloval o postoupného černého pěšce na c3 a k tomu se mu hodila vidlička jezdcem na e6 s odstraněním černého střelce. Jenže, má to háček. Po 1……Vd1+ 2.Ve1 Vxe1 3.Kxe1 Ve8  je z toho ztráta figury.
Ondra Horňák nastoupil do turnaje s velkým odhodláním, v prvním kole málem udolal nasazeného hráče, pak se trochu trápil, ale turnaj zakončil vítězstvím. Obsadil 59.místo se ziskem 3 bodů, ale ztrátou 34 bodů ELA. Ve zmiňované partii prvního kola hrál bílými s Petrem Nýtrou. V pozici diagramu byl bílý na tahu, zahrál 1.De8+ Kh7 2.Dxe4+ g6 atd., partii nakonec prohrál, po dlouhém boji, hlavně díky černému pěšci na B sloupci. Jak by partie dopadla po 2.Kg2 si může každý, v rámci tréninku, dopočítat sám.
Můj výkon nebyl nijak oslnivý. Obsadil jsem 31.místo se ziskem 4,5 bodu = 50% a – 5 ELA bodů. V předposledním kole jsem narazil na mladou dívčinu Zuzanu Starou. Tu fungovalo přesně to, co popisuji v prvním odstavci. Podcenění soupeře, který ale jaksi všechno vidí. Partie přešla do koncovky těžkých figur, kde se nabízela remíza. V pozici diagramu jsem jako bílý pokračoval 1.h4+ Kg6 2.Df7+ Kh7 3.Dxf6 a až tady to černá pokazila. 3……Df4+ s výměnou dam a lepší koncovkou pro bílého. 4 a půl hodiny, přibližně 80 tahů  !?!?!?    Na počítač jsem pak koukal jako blázen. V pozici diagramu +-10,00 za tah 1.Dxg7+ !!! 
Konečná tabulka : http://chess-results.com/tnr573741.aspx?lan=1&art=4
Pořadatelé zvládli turnaj perfektně, připravili pro účastníky spoustu doprovodných akcí. Proto si myslím, že zaslouží velké poděkování. Rádi se do Starého Města vrátíme.
                                                                                                                                                             Uřičář Zdeněk
 
 
Prohlášení o Cookies