Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

2.liga "E“ 3.kolo. Veselí A vyhrálo v Adamově 6.5-1.5.

Vytvořeno 20.11.2011 20:36:27 | Poslední změna 23.11.2011 08:47:56

                    

                          Spartak Adamov - TJ ŠK Veselí nad Moravou 1,5 - 6,5

            Ve třetím kole druhé ligy zavítalo naše družstvo do Adamova. Důležitost utkání vybičovalo celý tým k perfektnímu výkonu. Domácí po výhře  s družstvem z Hošťálkové v minulém kole tentokrát nedokázali zvítězit ani v jedné partii. Minulou sezónu skončil zápas Adamov-Veselí nečekanou prohrou týmu Veselí. Takže tým Veselí srovnal skóre a na zápasy je to 1:1. Překvapením kola je souboj dvou favoritů na postup, kdy Lokomotiva B vysoko prohrála s týmem ŠK HPM TEC Hustopeče 2:6. Očekával jsem těsný výsledek, při kterém bych před zápasem nedokázal odhadnout kdo z koho. Nicméně zatím bez prohry zůstává další favorizovaný tým ŠK Staré Město B, který se usadil v čele tabulky s devíti body.  

 

Spartak Adamov

 

TJ ŠK Veselí nad Moravou

Sekanina Jiří (H)

2146F

0

-

1

2212F

Uřičář Jakub (H)

Handl Martin

2117F

0

-

1

2143F

Symerský Petr

Švehla Karel

2106F

½

-

½

2124F

Galuška Josef

Masák Pavel

2081F

½

-

½

2139F

Sochna Dušan

Loubal Pavel

2023F

0

-

1

2039F

Vičar Petr

Píše Jan (H)

2051F

0

-

1

2030F

Klenner Richard

Kredl Karel

2110F

0

-

1

2058F

Navrátil Josef

Mižák Ján

2042F

½

-

½

1946N

Bílek Petr

 

:

 

 

Tabulka 2.ligy po třetím kole:

Poř.

Družstvo

V

R

P

Body

Skóre

Partie

1.

ŠK Staré Město B

3

0

0

9

17.0

12

2.

Slavia Kroměříž B

2

1

0

7

15.0

13

3.

ŠK HPM TEC Hustopeče

2

0

1

6

15.0

9

4.

TJ ŠK Veselí nad Moravou

2

0

1

6

14.5

9

5.

ŠK Lokomotiva Brno B

2

0

1

6

14.0

10

6.

T.J. Sokol Šumperk

2

0

1

6

13.0

9

7.

SK Boršice

1

1

1

4

12.0

8

8.

ŠK Staré Město C

1

0

2

3

10.5

5

9.

TJ Podlužan Prušánky

1

0

2

3

10.5

5

10.

Spartak Adamov

1

0

2

3

10.0

7

11.

ŠK Zlín C

0

0

3

0

8.0

4

12.

TJ Sokol Hošťálková

0

0

3

0

4.5

2

 

Komentář kapitána: A takhle to viděl Peťa Vičar.

1. šachovnice: Sekanina - Uřičář

Jistě si pamatujete, že tato dvojice se již potkala asi 3 roky nazpět v zápase Veselí - Lipovec v předposledním kole Krajského přeboru. Tehdy Kuba krásně otočil partii s panem Sekaninou. Díky této partii jsme tenkrát remizovali 4 - 4 a udrželi se v soutěži, a to právě na úkor Lipovce.

Tentokrát se hráči utkali v Anglické hře, kdy Kuba zvolil jako odpověď systém s pěšci na e5, f5. Při této výstavbě je jasné, že černý bude chtít útočit na královském křídle. A tak se také stalo, k zmíněným dvěma pěšcům se přidal ještě ten „g" a útok byl na světě. Nakonec pro odvrácení matů musel bílý odevzdat kvalitu, což znamenalo rychlé proměnění v náš bod.

 

2. šachovnice: Symerský - Handl (komentuji sám).

Můžu říct, že nehraji s Martinem poprvé, ale dneska Martin neměl svůj den a pozice mu nesedla do noty. Hráli jsme variantu Moderní Benoni s fianchettovými střelci na g2 a g7. Klasická varianta až po dvanáctý tah, kdy Martin zahrál Dd7 s myšlenkou prosadit pěšce na b5, ještě před vývinem jezdce z pole b8. Čímž si uzavřel a zpomalil vývin na dámském křídle, což se projevilo v dalším průběhu hry a celou partii se pak už jen trápil. Bílý svou výhodu vývinu využil a později proměnil v celý bod. Partii lze přehrát na blogu Petra Krolopa, kde je umístěn i kratičký článek o 2.lize.   

3. šachovnice: Švehla - Galuška

Na třetí desce pan Galuška, zvolil Francouzkou obranu. Volba ze strany bílého byla Steinitzova varianta s a3 v 6. tahu, na což náš hráč odpověděl tahem c4, což má za následek rozdělení šachovnice obrovským pěšcovým valem. Když jsem po nějaké té hodince viděl partii znova, už se hrála koncovka s dvojicí černých střelců proti bílému střelci a koni. Než jsem šel na vlak, měl pan Galuška dokonce pěšce víc, avšak to už bylo ve hře se 4 lehkými figurami málo pěšců k prosazování výhody. Proto se náš hráč musel smířit s dělbou bodu.


4. šachovnice: Sochna - Masák

Pana Sochnu, za nás nastupujícího na 4. šachovnici, čekal Pavel Masák, se kterým jsem se v minulosti již potkal i já a který mě pěkně vyškolil. Na jejich plátně vzniklo postavení s fianchettovými střelci, vyměněným „d" bílým pěscem za „c" černého. Po vývinu obou stran následoval souboj a výměny na poli d5, na kterém se nakonec usídlil býlí pěšec z „c" sloupce. Nakonec při pozici s jedním otevřeným sloupcem, symetrickými pěšci, 4 věžemi a dvěma koni (na straně černého) proti střelci a koni (na straně bílého) přišel dotaz ohledně remizy a vzhledem k průběhu zápasu nebylo proč říci ne.

 

5. šachovnice: Loubal - Vičar

Já jsem si po roce zopakoval souboj s Pavlem Loubalem. Jako loni jsem proti němu hrál černými a jako loni na mě vykročil dámským pěšcem. Letos jsem si ale vyzkoušel Grünfeldovou indickou obranu, vzal jsem si na d4 pěšce a čekal jsem, co přijde. A z ubývajícího času se také rozuzlení dostavilo. Soupeř si vzal pěšce zpět a vznikly komplikace, které naštěstí vyústily pro mě ve vyhranou pěšcovku. Jako loni jsem měl s Pavlem Loubalem štěstí, protože v časové tísni neviděl dvoutahový obrat se ziskem věže, potom bych se mohl zrovna vzdát.

 

6. šachovnice: Klenner - Píše

Po smůle, kterou si Ríša vybral černými v prvních kolech, dnes bílými kameny nezaváhal ani na minutku. V pozici, kde se dlouho nevyměnil snad ani pěšec, přetlačil svého soupeře, pana Píšeho, na královském křídle. Díky tomuto tlaku spotřeboval soupeř svůj veškerý čas a nezvládl tak časovou kontrolu, která je po 40 tazích, a to se rovnalo dalšímu bodu v náš prospěch.

 

7. šachovnice: Kredl - Navrátil

Jak se už stává zvykem, pan Navrátil, tentokrát jako černý, hrál opět partii s materiální nesymetrií. Nejdříve mě v partii zaujalo, jak bílému bere koněm pěšce na h2 a to při bílých pěscích na g2 a f3 nebývá jednoduché. Při další obchůzce partií jsem viděl, jak po zápletkách vzniká pozice s rozdílným materiálem. Náš hráč měl navíc dva (možná i tři) pěšce a věž, za to však soupeř měl dvojici střelců. Nakonec se koncovka proměnila v závod běžících černých pěšců mezi bránícími bílými střelci. Následně musel soupeř kapitulovat, pro nás z toho byl první bod v zápase a pro pana Navrátila to znamená po prvních třech kolech sezony krásný jedničkový hattrick.

 

8. šachovnice: Bílek - Mižák

Peťu čekaly bílé figury a on si nechtěl nechat ujít jejich výhodu, proto si celou cestu ve vlaku opakoval svoji přípravu, která činila asi dvě A4 vypsaných variant a partií soupeře. Odhad zahájení, které mělo vzniknout, se mu vydařil. Na šachovnici mu stála Dračí varianta Sicilské obrany, Peťa zvolil tu nejostřejší variantu s velkou rošádou. Někde jsem našel, že se to jmenuje Jugoslávský útok a díky nestejným rošádám se také útočilo, v jednu chvíli jsem zahlédl dokonce šachujícího bílého pěšce na h6,pak jak černý král přeběhl na dámské křídlo, dále jak oba soupeři staví do hry další dámy. Po tomhle všem náš borec vyšel s pěšcem víc v dámské koncovce, to však na vítězství nestačilo a z partie byla remíza.

 

Závěrem bych chtěl všem hráčů poděkovat za krásné partie a zodpovědný přístup k zápasu, díky kterému jsme Adamovu mohli oplatit loňskou prohru. Přeji všem veselých čtrnáct dní a už se těším, až se při další šachové neděli znovu potkáme ve Veselí, kdy k nám má dorazit Staré město „C"

                                                                                   

                                                                  Autor:  Symerský Petr                                                                   Spoluautoři: Vičař Petr, Uřičář Zdeněk  

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one