Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

2.liga "E“ 2.kolo. Plnou parou vpřed. Lokomotiva B porazila tým Veselí A 4.5-3.5.

Vytvořeno 06.11.2011 17:14:33 | Poslední změna 10.11.2011 18:17:42
                                    Veselí A - Lokomotiva B 3.5 - 4.5

V neděli 6.listopadu přijela na naši orelku Lokomotiva Brno B. To písmenko by mělo znamenat, že existuje ještě silnější mančaft zmiňovaného oddílu, ale není to pravda. Takové družstvo, jeden mezinárodní mistr, jeden FIDE mistr a šest kandidátů mistra se za posledních, minimálně dvacet let proti našemu A družstvu neposadilo. Papírový kandidát postupu nic nepodcenil a nechtěl opakovat chybu, které se dopustili hráči ŠK HPM TEC Hustopeče v prvním kole.

Zápas se nesl ve vyrovnaném duchu, a po výhře Josefa Navrátila, slibné pozici Jakuba Uřičáře, nadějné pozici Petra Bílka a trochu štěstíčka v Richardově pozici, jsme tajně doufali v úspěch. Nicméně nevyšlo to, ale těsná prohra s kandidátem postupu nás nemusí trápit.

 

 

TJ ŠK Veselí nad Moravou

 

ŠK Lokomotiva Brno B

Uřičář Jakub (H)

2212F

½

-

½

2367F

Lanč Alois (C)

Symerský Petr

2143F

0

-

1

2297F

Zwardoň Vojtěch (H)

Galuška Josef

2124F

½

-

½

2301F

Šklíba Martin

Sochna Dušan

2139F

0

-

1

2198F

Kratochvíl Karel

Vičar Petr

2039F

1

-

0

2124F

Kunčar Petr

Klenner Richard

2030F

0

-

1

2161F

Pakosta Miroslav

Navrátil Josef

2058F

1

-

0

2103F

Kratochvíl Milan

Bílek Petr

1946N

½

-

½

2134F

Bednář Jakub

 

:

 

 

 

Pohled Petra Symerského:

Je sobota 5. listopadu, zase hledám v databázi, studuji teorii a své protivníky. Lokomotiva B má velkou základnu špičkových hráčů. Šachová legenda Zdeněk Ramík, mladý ambiciózní hráč Vojtěch Zwardoň, Martin Šklíba, David Holemář, atd.., prostě co hráč to eso. Musím vzpomnět pana IM Lanče, který drží první pozici a utká se s Jakubem Uřičářem. Na koho se mám vlastně připravit. Nejlépe na jednoho, ale na kterého? Klasika na všechny. Už teď vím, že budu mít v hlavě pěkný guláš. Je půl osmé, mrknu na zprávy. Přepínám programy, vrtím se  v posteli, ne a ne usnout. Dívám se na Barrandovský videostop pořád mám v hlavě šachy. Konečně usínám, tedy aspoň si to myslím.

          A je tu neděle, krásný slunný den. Dneska zima v hrací místnosti nebude. Od devíti hodin se totiž hraje zápas Veselí B - Hodonín A, takže bude zatopeno. Hrajeme doma v deset, kapitán v týdnu znovu zdůraznil, že sraz je nejpozději 9.50, ale stejně to nepomohlo. Hráči se přiřítí v deset a to ještě letí do obchodu si nakoupit pití a něco k zakousnutí.

         Začíná se. Tým Lokomotiva B budí respekt. Chlapy, uhrát aspoň čestný výsledek. Dneska nemám čas ani moc sledovat zápas, soupeř mě přibil k šachovnici. Vidím jen po očku partii Jakuba na jedničce, zase divočina a Jožky na trojce, rovná pozic. Je asi půl dvanácté. Peťa Vičar má nabídnutou remis a  ptá se mě zda ji má vzít. Já mu říkám: Hrej, tak, jak se cítíš, pokud se cítíš dobře, tak pokračuj dál. Najednou partie rychle končí,  Petr se štístkem dává mat. První čestný bod je doma. Kapitán Lokomotivy Karel Kratochvíl přikládá do kotle a poráží Dušana Sochnu, je to 1:1. Jenom vím, že Jožka Navrátil ztratil kvalitu, Richarda obral soupeř o dva jezdce za věž a moje pozice je těžko k přečtení, ale na soupeřovi jde vidět, že mu pozic sedí. Jinak jsou snad pozice vyrovnané. Vidím to na 5,5-2,5 pro Lokomotivu.

         Pak už jen zkráceně. Remizuje Jožka Galuška na třetím. Jožka Navrátil na sedmé po soupeřově chybě otáčí prohranou pozic a vítězí. Já na druhé v časové tísni, v třicátémdevátém  dvou otazníkovém tahu posunuji  svou remízovou pozic k prohře. Petr Bílek remizuje na osmé. Jakub na první přešel okolo svého štěstí, kdy mohl partii v 22. tahu zahrát Vxf7 a partii vyhrát. Končí jako předposlední s věčným šachem, takže remiza. Stav je 3.5-3,5. Poslední partii hraje již zmiňovaný Richard Klenner. Pozice je značně horší a dva jezdci proti věži v 79. tahu vítězí. Zde přikládá poslední polínko do ohně Mirek Pakosta a zvyšuje stav na 4,5- 3,5 pro hosty. Lokomotiva se vrací po pěkném boji vítězně domů.  Zde můj komentář končí a  později přidám komentář partií kapitána družstva Petra Vičara.

Komenář je tu a takhle to viděl kapitán. :-)


1. šachovnice: Lanč - Uřičář

Kuba stál od začátku dobře, hrála se Vídeňská a to Kubovi viditelně svědčilo, ze zahájení získal výhodu a dostal pana Lanče pod tlak, bohužel v rozhodující okamžik neproměnil a soupeř se z toho postupně dostal, a tak "pouze" remis.


2.šachovnice : Zwardoň- Symerský(komentuji sám). 

Čekal jsem všechno, hlavně f4 nebo e4, ale c4 ne. Zrada, co s tím? Zahrál jsem c6 a po e4 g6. Do Anglické se mi nechtělo. Po několika tazích vznikla na šachovnici pěkná divočina bez rošád, na kterou jsem spotřeboval hodně času. Soupeř se orientoval rychleji a kolem 35.tahu měl na hodinách ještě hodinu a já jen pár minut. Osudný se mi stal 39. tah, kdy jsem v časové tísni ztratil důležitého pěšce. Pak se moje pozic rozpadla, jak domeček z karet 1-0. 


3. šachovnice: Galuška - Šklíba

Na třetí desce jsme mohli vidět Grünfeldovu indickou obranu, ve které obětoval černý pěšce za iniciativu, tohoto pěšce následně dobyl zpět, ve vzniklých komplikacích se vyměnily těžké figury a partie zamířila (dle mne) do remízové koncovky 4 lehkých figur se symetrickými pěšci.

 

4. šachovnice: Kratochvíl K. - Sochna

Jak jsem po partii zaslechl, pan Sochna se stal obětí Karlovi důkladné přípravy. Bílý obětoval v Sicilské pěšce za silný útok proti černému králi, který zůstal v centru díky černopolnému střelci na f8. Z tlaku soupeře se mu bohužel již nepodařilo vymanit.

 

5. šachovnice: Vičar - Kunčar

Mně přišla po 19. tahu Sicilské od Peti Kunčara nabídka remízy, po konzultaci jsem remis nepřijal, říkal jsem si, že stojím trochu líp, což jsem dával za vinu soupeřově izolovanému pěšci a mým zdvojeným věžím na volném sloupci, žádná jasná výhoda spíše rovná hra. Po dvou tazích však soupeř bez rozmyslu sebral dámu a následně dostal dvou tahový mat. No prostě štěstí.

 

6. šachovnice: Pakosta - Klenner

Ríšovi vpadl soupeř do pozice po volném sloupci, získal materiální výhodu v podobě dvou koňů proti věži. I přes bojovnost našeho hráče, který z nás dohrával jako poslední a bránil se, jak jen to šlo, soupeř už partii nepustil a nakonec dotáhl k vítěznému konci.

 

7. šachovnice: Navrátil - Kratochvíl M.

Pan Navrátil, začal partii trochu rozpačitě, hned od 11. tahu musel čelit Milanu Kratochvílovi s kvalitou míň, avšak díky aktivitě jeho figur dokázal získat dva pěšce na dámském křídle a své pěšce pak rozběhnout kupředu. Soupeř byl nakonec donucen přejít do materiální nevýhody věž proti 2 střelců a to již bylo našim hráčem s přehledem proměněno v bod.

 

8. šachovnice: Bednář - Bílek

Peťa v pohodě přestál partii černými proti hráči, který měl papírově zhruba o 200 ELO bodů více. Nedovolil mu vyvinout žádný tlak, a tak partie skončila klidnou remízou.

 

Slovo kapitána:

Všem hráčům děkuji za bojovnost a korektní hru. Lokomotivě B přeji hodně úspěchů do dalších kol. A našim hráčům připomínám, že nás 20. listopadu čeká taky velmi bojovný soupeř Adamov.

 

 Tabulka po druhém kole:

 

Poř.

Družstvo

V

R

P

Body

Skóre

Partie

1.

ŠK Lokomotiva Brno B

2

0

0

6

12.0

10

2.

ŠK Staré Město B

2

0

0

6

11.5

9

3.

SK Boršice

1

1

0

4

9.5

8

4.

Slavia Kroměříž B

1

1

0

4

9.0

8

5.

ŠK HPM TEC Hustopeče

1

0

1

3

9.0

5

6.

Spartak Adamov

1

0

1

3

8.5

7

7.

TJ ŠK Veselí nad Moravou

1

0

1

3

8.0

4

8.

TJ Podlužan Prušánky

1

0

1

3

8.0

4

9.

T.J. Sokol Šumperk

1

0

1

3

7.5

5

10.

ŠK Zlín C

0

0

2

0

6.0

3

11.

ŠK Staré Město C

0

0

2

0

6.0

2

12.

TJ Sokol Hošťálková

0

0

2

0

1.0

0

 

Zápasy druhého kola:

Domací

2.kolo

Hosté

ŠK HPM TEC Hustopeče

-

ŠK Zlín C

Slavia Kroměříž B

5

-

3

T.J. Sokol Šumperk

TJ Podlužan Prušánky

-

SK Boršice

ŠK Staré Město B

-

ŠK Staré Město C

TJ Sokol Hošťálková

½

-

Spartak Adamov

TJ ŠK Veselí nad Moravou

-

ŠK Lokomotiva Brno B

Odkazy:

Odkaz na článek jihomoravského webu.

Odkaz na článek na blogu Petra Krolopa


Perličky kola:

Na sušené švestičky pana Ing. Křížka při zápasu Boršice - Prušánky se bude ještě hodně dlouho vzpomínat, jako na vtipnou historku.

A taky na zákaz fotografování, povoleno jen prvních pět minut po zahájení. To vše si můžete přečíst na stránkách SK Boršice. 


                                                                     Autor:  Symerský Petr                                                                      Spoluautoři: Uřičář Zdeněk, Vičar Petr

                                                

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one