Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

ŠK Veselí nad Moravou

 
 

Historie oddílu

 

                                      HISTORIE ODDÍLU.                                            Šachový klub ve Veselí nad Moravou byl založen v roce 1929. Samozřejmě neorganizovaně se hrály již dávno před tím. Hrálo se hlavně v holírně p.Hložka, který patřil spolu s mistrem sportu ing.Olexou mezi zakládající členy šachového klubu. Členové Š.K. se scházeli pravidelně jednou týdně v hostinci ,,U Přikrylů „ a později v hostinci ,,U Bačů". Mezi významné postavy Veselského šachu patřil beze sporu akademický malíř mistr Ehrenhaft.

            Šachový klub po svém založení nevykazoval několik let mimořádnou činnost a zachovalo se poměrně málo archivního materiálu. Z tehdejších členů si lze připomenout  hlavně Edu Černého, který se později přestěhoval do Brna a na tréninky i mistráky pravidelně dojížděl. Průměrný počet členů se v počátku pohyboval okolo 25, později se členská základna rozrostla na 40 členů a hrály se většinou mistrovská utkání s okolními oddíly z Ostrohu, Kyjova, Zlína, Otrokovic, Břeclavi, Uherského Hradiště, Uherského Brodu a Boršic. První mistrovství klubů Slováckého okrsku se konalo již v roce 1933. Šachový klub Veselí nad Moravou obsadil 3.místo, zvítězil šachový spolek Uherského Hradiště. V letech 1933-34 5.místo, 1935-36  7.místo. Úroveň šachů v oddíle v následujících letech měla klesající tendenci. Způsobil to úbytek členů. V roce 1939 měl oddíl pouze 6 členů. 

            Oživení šachové činnosti nastalo za 2.světové války, kdy byla omezena ostatní kulturní a společenská činnost. Podstatně vzrostla členská základna a mimo oddílovou činnost a mistrovská utkání se udržovaly bohaté styky s okolními šachovými oddíly. Po skončení války Veselští šachisté utvořili šachový oddíl v místním Depu a začali hrát pod hlavičkou Lokomotivy. Systematickou prací uvnitř oddílu se zvyšovala úroveň členů a oddíl se propracoval do Krajského přeboru družstev kraje Gottwaldov ( dříve i nyní Zlín ). V 50 letech uspřádal oddíl Lokomotivy krajský přebor jednotlivců a v roce 1959 byl oddíl pověřen  uspořádáním finále přeboru dorostenců a dorostenek. Ředitelem turnaje byl František Křížek. Zvítězil Vlastimil Hort před Vlastimilem Jansou a Ladislavem Mištou. Nejlepší dorostenkou se stala Kousková.

            Po územní reorganizaci přešel Š.K.do Jihomoravského kraje, kde patřil mezi čelné oddíly. V krajském přeboru 2.třídy 1961-62 skončilo desetičlenné družstvo na 3.místě, ve velmi silné konkurenci,  o rok později tuto soutěž vyhrálo a probojovalo se do krajského přeboru mezi 10 nejlepších družstev kraje.  Oddíl uspořádal v roce 1962 simultánku našeho kandidáta Mistrovství světa, velmistra Filipa, kde hrálo 50 hráčů a simultánku navštívilo 200 diváků, dále krajský přebor žen v hotelu Slávia, 1963 simultánku mm Jiřího Fichtla, a na základě úspěchů při organizaci šachových podniků bylo Lokomotivě svěřeno i uspořádání ,,Užšího zápasu o mistra ČSSR" mezi mistry Jansou a Blatným v době od 30.6. do 7. 7. 1964. Titul mistra ČSSR získal Vlastimil Jansa.

I za dalšími významnými akcemi stál především člen, a od roku 1960 i předseda, oddílu František Křížek st. Vynikající organizátor, předseda komise rozhodčích kraj. VŠS v Brně, člen komise rozhodčích Českého ústředního výboru a zkušební komisař rozhodčích pro České kraje. V roce 1967 se ve Veselí nad Moravou od 25.11 do 3. 12.hrálo  IV Mistrovství Evropy desetičlenných družstev. Ve třetí kvalifikační skupině změřili síly družstva Maďarska, Rakouska, Švédska a ČSSR. Sestava ČSSR: Hort, Pachman, Filip, Kaválek, Kozma, Jansa, Smejkal, Ujtelky, Trapl, Augustin, Kupka a Janata. Naše družstvo skončilo na 2.místě. Fotogalerie je umístěna zde.

            V letech 1966-67 měl oddíl pouze 25 členů a přesto nasadil do okresního přeboru premiérově  svoje B družstvo. To prohrálo pouze jeden zápas a skončilo na druhém místě. A-družstvo hrálo oblastní přebor 1.třídy.  Špatnou zprávou však je že oddíl nemá dorostence a dorostenky, pouze tři žáky.

K 1.1.1967 činnost TJ Lokomotiva končí a oddíl přechází pod TJ JTT Veselí nad Moravou. V sezóně 1967-68 A-družstvo opět hraje Oblastní přebor 1.třídy a B-družstvo vítězí v okresním přeboru a po vítězství v kvalifikačním turnaji postupuje do Oblastního přeboru 2.třídy . Nově hraje v okresním přeboru i C-družstvo. Oddíl má ve svém středu řadu dobrých organizačních pracovníků ( Grabec, Mikulík, Šafář, Černoch a samozřejmě Křížek st.) Osvědčený tým našich organizátorů zajišťuje v roce 1968 i Mistrovství ČSSR v Luhačovicích . Pořadí: Kaválek, Smejkal, Hort  atd.

            V sezóně1968-69 si družstva A a B udržují pozice v soutěžích, pouze C družstvo končí poslední v okresním přeboru. Z pověření oblastní soutěžní komise uspořádal oddíl  Oblastní sjezd jihomoravských šachistův rekreačním středisku JTT ve Filipově údolí. V rámci sjezdu byl sehrán i sjezdový turnaj ve dvou skupinách po 14 hráčích. Z našich hráčů si nejlépe počínali František Křížek mladší, který skončil v B skupině na 3.místě. V a skupině A si J. Chrástek uhrál 1.VT  když skončil na třetím místě.

V roce 1969 byl oddíl pověřen pořádáním velkého šachového podniku světového významu. Pásmového turnaje žen se zúčastnily hráčky Bulharska, Rumunska, Maďarska, Jugoslávie, Polska, NDR, Holandska, Dánska, Švédska + naše hráčky: Vokřálová, Eretová a Malypetrová, která se z našich umístnila nejlépe na 6.místě.

Od roku 1969 do 1974 si družstva v soutěžích udržovala standard jen s drobnýma změnami. V důsledku úbytku členů se rozpadá C-družstvo. V roce 1971 oddíl odehrál mezinárodní zápas na 18 šachovnicích s družstvem TJ Buna Halles výsledkem  9 - 9. Odvetu na devíti šachovnicích v Halle však prohrál 5,5 - 3,5

V roce 1972 získává titul Kandidát Mistra Milan Grabec, po vítězství v kandidátském turnaji ve Starém Městě, a okamžitě se zařazuje mezi nejlepší hráče kraje. Má za sebou i polofinále Mistrovství republiky v Harachově 1966 a 1967 a v družstvu Hodonína v letech 1970 - 1971 vítězí v 3.přeboru ČSSR družstev v korespondenční hře ( Grabec, Švancer, Mikulík, Provazník).

V letech 1972-73 oddíl pořádá mohutné nábory dětí a na šachovém výcviku se schází až 30 dětí. a pod vedením Františka Křížka st., Eduarda Šafáře a p.Horkého se zdokonalují tak, že polovina si zahraje simultánku se Salo Flohrem - bývalým světovým hráčem č.2.

Další úspěšnou simultánku si s dětmi v roce 1974 zahrála Štěpánka Vokřálová a zvýšením počtu členů oddílu o mladé hráče umožnilo oddílu znovu založení C-družstva, s úmyslem se v sezóně 1974-75 probojovat  z OP-2 do OP-1, což se taky podařilo.

V roce 1975 se oddíl stěhuje na Depo ČSD ve Veselí nad Moravou. Pro větší přírůstek členské základny je na sezónu 1976-77 vytvořeno D-družstvo kde pod vedením Vladimíra Šišáka hrají žáci a dorostenci. Družstva A,B,C si v soutěžích družstev udržují standard. V oblasti žactva se začaly ukazovat první výsledky  téměř čtyřleté práce s mládeží. V okresních přeborech vítězí Pavlína Vandíková a v dalším turnajích vítězí Radoslav Vandík.

Přeborníkem školy na Hutníku je Pavlína Vandíková, na škole Komenského vítězí Lubomír Frolek. Do turnajů se zapojuje 36 žáků. Veselští hráči se účastní i bleskového turnaje v Březolupech, kde si nejlépe počínal Josef Galuška na 2.místě. Výborného výsledku dosáhli i v kandidátském turnaji ,,Memoriál Vavřinka" hráči z Veselí nad Moravou. Zvítězil Břetislav Švancer před Františkem Křížkem ml.Na závěr roku1977 hraje ve Veselí nad Moravou simultánku opět Salo Flohr  proti 45 hráčům.

Mimořádného úspěchu dosáhlo A-družstvo v sezóně 1977-78. Vítězstvím v KP-1 si tým zajistil postup do České národní ligy. O úspěch se zasloužili: Grabec, Křížek, Švancer, Galuška, Mikulík, Šebesta,, Navrátil, Vítek, Chmelař a Ševčák.  Taky ostatní družstva si počínala výborně. B - 3.v oblastním přeboru 2.třídy, C - 2.místo v OP-1 a D - 3.v OP-2. Přeborníkem oddílu jednotlivců se stal František Křížek a postoupil do KP, kde skončil na 5.místě. Okresním přeborníkem se stal Josef Mikulík. Přeborníkem mladších žáků okresu se stal Petr Sukup v dívkách vítězí Pavlína Vandíková.

 

V sezóně 1978-79 se družstvům už tak nedařilo. A-družstvo sestoupilo z Národní ligy, když skončilo předposlední a sestoupilo do KP 1.třídy.  B-družstvo v KP 2  na 2-4 místě, C-družstvo v OP-1 na 8.místě a D-družstvo na 4.místě.

Výborný individuální výsledek dokázal uhrát Milan Grabec, když zvítězil ve Starém Městě  na Vavřiníkově Memoriálu společně s Vykydalem v roce 1979. Nechali za sebou silné hráče jako Mudrák, Věchet, Zpěvák, Blaha, Píše, Hastík atd.  Milan Grabec v oddíle patřil mezi vůdčí členy. Působil ve funkci předsedy trenérsko-metodické komise. Zvláště pak nelze opomenout záslužnou práci při provádění rozborů partií hráčů po skončení každého mistrovského utkání družstev, které měly příznivý vliv na výkonnostní růst hráčů.  

K 50. výročí založení oddílu ČSTV ocenilo ,,Čestným odznakem" za rozvoj šachu členy oddílu: Eduarda Černého, Jaroslava Černocha, Ladislava Juránka, Břetislava Švancera, Vladimíra Zenkera a Antonína Šivela.

Sezóna 1979-80 byla úspěšná. A družstvo KP-1 skončilo na 4.místě ,B družstvo v KP-2 na 6.místě, C družstvo v OP-1 na 2. místě a D družstvo zvítězilo v OP-2. V žákovských turnajích vítězí Pavlína Vandíková a probojovala se i do KP jednotlivců, kde skončila na 5.místě. Do oddílu přestupuje Jan Hudeček

V sezóně 1980-81 má oddíl rekordních 72 členů. A družstvo končí v KP-1 na 5.místě, bohužel B družstvo sestupuje do okresu a C družstvo končí v OP-1 na 8.místě. Z individuálních výkonů je potřeba vyzvednout  2.místo Milana Grabce a 3.místo ing Františka Křížka na Vavřiníkově Memoriálu.

I v následujících dvou sezónách si družstva našeho oddílu udržují standart v soutěžích a mezi jednotlivci je okresním přeborníkem v bleskové hře Josef Galuška. Třetí místo obsazuje Josef Randa. Na Vavřiníkově memoriálu se umístnil Milan Grabec na 6.místě a Josef  Navrátil vítězí v turnaji o 1.VT.

 

Sezóny  1983-84 a mladší budou doplněny.  

 

 
Prohlášení o Cookies